Ból krzyża po porodzie – dlaczego po narodzinach bolą mnie plecy?

ból krzyża po porodzie

Ból krzyża po porodzie to jedna z częstych dolegliwości, z jakimi borykają się kobiety nawet kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Skąd się bierze, jak go wyeliminować i co robić, żeby nie wrócił?

Zmiany hormonalne

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi bardzo wiele zmian, mających na celu przygotowanie jej ciała na „pomieszczenie” cały czas rosnącego maluszka oraz na sam poród. Hormony, takie jak relaksyna czy estrogen zmniejszają stabilność kręgosłupa, rozluźniają więzadła i stawy krzyżowo-biodrowe, powodując w czasie ciąży, że kobieta jest bardziej skłonna do kontuzji czy upadków, a jednocześnie jej ciało jest z każdym miesiącem lepiej przystosowane do przejścia dziecka przez kanał rodny.


Polecam artykuł: Dlaczego w ciąży bolą plecy?


A kiedy maluch wyjdzie już na świat, zmiany, które stopniowo zachodziły w czasie 40 tygodni muszą się cofnąć. Rozluźnione więzadła (hormony „ciążowe” działają jeszcze po ciąży) muszą powrócić do swojej prawidłowej funkcji w stosunkowo niedługim czasie. Postawa, która do tej pory musiała przystosować się noszenia sporego obciążenia, teraz musi się zmienić i powrócić do stanu sprzed ciąży.  To może powodować bóle m.in. w okolicy krzyża.

Przestawiona miednica

Mocno zrotowana w trakcie porodu miednica (co zdarza się zwłaszcza przy długich, trudnych porodach), pozostawiona sama sobie w pozycji asymetrii, również może dawać objawy bólowe odcinka krzyżowo-biodrowego oraz inne dolegliwości (problem z aktywnym dnem miednicy, a co za tym idzie, nietrzymanie moczu, brak satysfakcji z życia seksualnego itd. – przeczytasz o tym więcej w tym miejscu).

Aby ustawić ją w symetrii i przywrócić jej funkcjonalność,  a przy tym również wyeliminować ból, należy udać się do fizjoterapeuty. Dzięki kilku zabiegom ze specjalistą możecie zdziałać naprawdę wiele!

Rozstęp mięśni prostych brzucha i blizna po cesarskim cięciu

Choć na pierwszy rzut oka niewiele osób łączy wystający po ciąży brzuszek z bólami krzyża, to śpieszę wyjaśnić, że ten związek może być naprawdę duży.  Szczegółowo opisałam ten problem w tym artykule. Rozejście się kresy białej (bo tak również mówimy o rozstępie mięśnia prostego ) pozostawione same sobie, również może powodować dolegliwości bólowe. To samo dotyczy blizny po cesarskim cięciu, która – bez odpowiedniej terapii – może sprawiać, że kobieta się garbi i… pogłębia odczucie bólu (przeczytaj szerzej o tym problemie).

Postawa

W momencie, gdy  pojawia się na świecie ukochane dziecko, wiele mam zapomina o sobie i swoim zdrowiu, skupiając się głównie na maleństwu. I choć jest to całkowicie naturalne, należy uświadomić sobie, że szczęśliwe dziecko to przede wszystkim… zdrowa mama! Ale jak o to zdrowie zadbać? Ból w okolicy krzyża może nasilać się pod wpływem złego poruszania się, siedzenia, wstawania. Dlatego istotne, aby pilnować swojej prawidłowej postawy przy pielęgnacji maluszka, przewijaniu go, karmieniu itd.

To niezwykle ważne dla zdrowia, ale i dobrego samopoczucia (bóle i złe funkcjonowanie kręgosłupa może dawać kolejne dolegliwości, takie jak ból głowy czy problem z wystającym brzuchem). Obszerny przewodnik ze zdjęciami, dotyczący prawidłowego noszenia/karmienia/przewijania dzieci z punktu widzenia kręgosłupa mamy, znajdziesz w tym miejscu.

Ćwiczenia

Zła postawa, o której pisałam wyżej + brak jakichkolwiek ćwiczeń, które wzmocniłyby kręgosłup mogą przyczyniać się do bólu krzyża. Warto zatem pomyśleć o regularnych ćwiczeniach. Decyzję o podjęciu aktywności fizycznej po porodzie najlepiej jednak podjąć po konsultacji z fizjoterapeutą. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kontuzji czy pogłębiania problemu np. rozstępu mięśni prostych brzucha. Szczegółowo pisałam o tym w tych dwóch tekstach:

Mam nadzieję, że mój wpis okaże się dla Was pomocny!

Pozdrawiam,
Gabrysia

 

2 Komentarze

Komentarze są niedostępne.