Ćwiczenia dla kobiet po porodzie cz. 1 – zestaw treningowy

Ćwiczenia dla kobiet po porodzie

Niedawno urodziłaś i chciałabyś się trochę poruszać? Mam dla Ciebie ćwiczenia dla kobiet po porodzie, które nie tylko pozwolą wrócić do formy sprzed ciąży, ale przede wszystkim wzmocnią Twoje ciało mądrze, z uwagą na „czułe” miejsca, takie jak dno miednicy czy mięśnie proste brzucha.

Najpierw „przegląd”, później ćwiczenia

Podstawą do rozpoczęcia powrotu do formy jest… przegląd ciała po porodzie. Aby zacząć ćwiczyć i nie zrobić sobie krzywdy, najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który na co dzień zajmuje się kobietami w ciąży i po porodzie (Jak powinna wyglądać taka wizyta? Tutaj wyjaśniam). Fizjoterapeuta powinien sprawdzić kondycję Twoich mięśni prostych brzucha (czy nie wystąpił rozstęp mięśni), stan blizny po cc (jeśli w ten sposób rodziłaś), kręgosłupa, miednicy (często w trakcie porodu zostaje zrotowana) oraz funkcjonalności mięśni dna miednicy (przeczytasz o nich tutaj). Jeśli okaże się, że któryś z powyższych elementów wymaga „naprawy”, w pierwszej kolejności powinnaś skupić się na terapii i dopiero, gdy dojdziesz do stanu równowagi/normy, wówczas możesz pomyśleć o ćwiczeniach. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz stopniowo (podkreślam – STOPNIOWO) zacząć ćwiczyć.

Zanim przystąpisz do treningów, polecam Ci te teksty: Ćwiczenia po porodzie – kiedy i od czego zacząć? Przewodnik w 5 krokach oraz Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu?

Ćwiczenia dla kobiet po porodzie

Wspólnie z Iloną przygotowałyśmy dla Ciebie zestaw ćwiczeń dla kobiet porodzie, dzięki którym wzmocnisz najbardziej obciążone w trakcie ciąży i porodu partie ciała. Kluczem do układania naszego zestawu treningowego było bezpieczeństwo i umiarkowana trudność wykonania. Jeśli czujesz, że któreś z ćwiczeń Cię przerasta, podejdź do niego z dystansem, resztę wykonując standardowo. Z czasem na pewno dotrzesz do momentu, w którym każde z ćwiczeń będzie dla Ciebie błahostką! Grunt to systematyczność i dokładność :).

Przy każdym ćwiczeniu pamiętaj o równomiernym oddechu i aktywnym dnie miednicy!

A teraz, zapraszamy do wspólnego treningu (oglądajcie do końca, mamy dla Was kulisy):

Mam nadzieję, że nasz zestaw przypadł Ci do gustu.

Już niedługo druga część ćwiczeń!

Pamiętaj, ćwiczenia nadają się nie tylko dla kobiet po porodzie, ale dla wszystkich które chcą się wzmocnić :).

Polecam również ćwiczenia dla kobiet w ciąży: Ćwiczenia rozciągające dla kobiet w ciąży cz.1 oraz Ćwiczenia rozciągające dla kobiet w ciąży cz. 2

1 Komentarz

Komentarze są niedostępne.