Manipulacje wisceralne (terapia narządów wewnętrznych)

manipulacje wisceralne

Czy wiesz, że dysfunkcje wątroby i pęcherzyka żółciowego mogą być przyczyną bólu barku? Albo że istnieje duży związek pomiędzy skoliozą, zapaleniem stawów, stresem a różnymi narządami wewnętrznymi? A czy wiesz, że za pomocą specjalnej terapii zewnętrznej można pracować na tym, co wewnątrz? Manipulacje wisceralne, bo o nich mowa, mogą pomóc również Tobie.

Czym są manipulacje wisceralne?

Prekursorem tej metody jest francuski osteopata dr Jean-Pierre Barral. Opracował on program manipulacji wisceralnej, którego podstawowym celem jest przywrócenie harmonii ruchu pomiędzy narządami wewnętrznymi.
W normalnych warunkach wszystkie narządy poruszają się we właściwym dla siebie rytmie. Kiedy zaburzymy ten rytm, zaburzymy również relację pomiędzy narządami i strukturami. Zaburzeniem mogą być napięcia tkanki łącznej, zrosty, blizny, przemieszczanie się narządów, co z kolei może prowadzić do bólu lub dysfunkcji niektórych narządów, a co za tym idzie – również do przewlekłych chorób. Równie silnie oddziałują emocje i traumy, blokując pracę narządów wewnętrznych.

Napięcia są także często związane z ośrodkowym układem nerwowym oraz z tzw. inteligencją emocjonalną.  Napięcia nerwu błędnego – jak potwierdzają badania – wykazują połączenia z mózgiem, zarówno  strukturalnie, jak i funkcjonalnie (20% włókien nerwu błędnego kontroluje organy i procesy, które są niezbędne dla utrzymania nas przy życiu czyli serce, trawienie, oddychanie czy gruczoły. Pozostałe 80% wysyła informację z jelit do mózgu. Nerw błędny łączy mózg z jelitami, biegnie przez klatkę piersiową, przeponę, otaczając serce i obszary tradycyjnie uznawane za ośrodki intuicji i współczucia).

Dzięki terapii wisceralnej możemy skutecznie rozluźniać napięcia więzadeł i powięzi, które otaczają narządy wewnętrzne oraz przywrócić właściwy rytm i ruch samych organów, a tym samym pełną funkcjonalność.

Jak wyglądają manipulacje wisceralne?

Terapia wisceralna polega na wykorzystaniu technik manualnych, skupiających się na wyczuciu drogą palpacji dysfunkcji (które należy odróżnić od patologii) narządu wewnętrznego, a następnie uwolnieniu napięć generowanych przez chore okolice. Objawiają się one zwykle w bólach i dysfunkcjach bardzo odległych i pozornie niezwiązanych ze sobą miejsc (jak np. ból barku może być symptomem zaburzeń wątroby).
Dzięki dokładnej analizie połączeń anatomicznych, fizjologicznych i czynnościowych pomiędzy narządami wewnętrznymi a układem szkieletowo-mięśniowym można dokonać właściwej diagnozy. Terapeuta z wielką uwagą powinien podchodzić do bieżących odczuć z ciała pacjenta.

Manipulacje mogą odbywać się w różnych pozycjach, w zależności od potrzeb terapeutycznych. Czasem pacjent będzie stał, innym razem leżał na boku, a jeszcze w innym przypadku pozostanie w pozycji klęcznej.
W trakcie terapii można odczuć rozluźnienie, rozciąganie, ciepło. Zdarza się też, że wraz z uwolnieniem napięcia pojawiają się odczucia emocjonalne związane z danym narządem.

Wskazania do manipulacji wisceralnych

Terapia wisceralna może pomóc w sytuacjach funkcjonalnego i strukturalnego zakłócenia pracy układu mięśniowo-szkieletowego, naczyniowego, nerwowego, moczowo-płciowego, oddechowego, pokarmowego, krwionośnego.

Najczęściej stosują się ją przy:

  • trudnych terapeutycznie bólach kręgosłupa,
  • bólach bioder i kolan,
  • problemach z trawieniem, przy wzdęciach, refluksie, zaparciach czy nietolerancjach pokarmowych,
  • zespole cieśni nadgarstka, urazach kompresyjnych i komunikacyjnych nerwów,
  • chronicznym i ostrym bólu głowy i krzyża,
  • problemach obrzękowych i wysiękowych,
  • nietrzymaniu moczu i stolca.

Normalizacja napięcia powięzi i poprawa przepływu krwi w narządach i w całej jamie brzusznej wpływa pozytywnie na metabolizm i odporność organizmu. Sprzyja także usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, dzięki czemu chroni przed powstawaniem stanów zapalnych, np. w postaci kamieni w nerkach czy w pęcherzyku żółciowym. Bóle kręgosłupa mijają, a ponadto wzmacnia się struktura mięśni.

Przeciwwskazania do manipulacji wisceralnych

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii wisceralnej są:
• choroby nowotworowe,
• ciąża,
• wysoka gorączka,
• choroby psychiczne
• ostre choroby narządów wewnętrznych jamy brzusznej, wymagające natychmiastowej interwencji medycznej,
• krwotoki, świeże rany, zakrzepy,
• gruźlica.

Terapia wisceralna operuje technikami bezbolesnymi, przeznaczonymi nawet dla małych dzieci i osób w zaawansowanych objawach chorobowych, które przynoszą naprawdę świetne rezultaty! Szczerze Wam ją polecam!

Gabrysia


Polecam również:

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla noworodków i dzieci

Terapia czaszkowo-krzyżowa (cranio-sacralna) – lekarstwo na traumy i napięcia