Wraz z nadejściem Nowego Roku jedni rzucają palenie, inni zaczynają intensywnie ćwiczyć albo postanawiają zmienić pracę. Wszystkie te założenia są potrzebne i ważne, ale czasem zapominamy o podstawach, które wpływają na nasze samopoczucie i stan zdrowia, a co za tym idzie motywują i dodają siły w kolejnych wyzwaniach. Jakie postanowienia noworoczne powinny znaleźć się na liście każdej z nas? Mam dla Was 3 zadania do wykonania!
Zadbaj o stan swojego kręgosłupa
Kręgosłup to rama całego ciała. Jeśli jest zachowany w odpowiedniej symetrii i nie przeciążamy go poprzez złe nawyki, odwdzięcza się piękną sylwetką i dobrym samopoczuciem. Zgarbiona kobieta będzie odczuwała dyskomfort lub ból w plecach. Wraz z pochylonym ciałem straci także pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, jak stoimy, chodzimy, siedzimy czy nosimy dziecko (instrukcja dobrego noszenia w tym miejscu). Czy nasze plecy są proste? W jakiej pozycji jest nasza głowa? Jak pracujemy nogami? Co dzieje się z naszą miednicą? Wystarczy prosta zmiana nawyków (chodzi o systematyczność!), aby móc cieszyć się zdrowym kręgosłupem i… duchem!
Do możliwych przyczyn bólu kręgosłupa (a dalej: brzydkiej postawy i problemów z wykonaniem prostych czynności, np. stanięcia na jednej nodze) należy zły stan blizny po cesarskim cięciu czy rozstęp mięśni prostych brzucha. Jeśli urodziłyśmy kilka miesięcy, a nawet lat temu i zmagamy się z tego typu przypadłościami, wybierzmy się w ramach noworocznego prezentu do fizjoterapeuty, który zrobi „przegląd” napięcia i funkcjonalności naszego organizmu na wielu płaszczyznach oraz przygotuje do samodzielnej pracy z ciałem na co dzień. Dobra terapia działa cuda, uwierzcie!
Zadbaj o stan swojego dna miednicy
Mówi się o tym coraz częściej, ale i tak za mało, dlatego przypominam. Mięśnie dna miednicy to niezwykle ważne „narzędzie” kobiet (i mężczyzn) w utrzymywaniu kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Gdy są osłabione, bierne, mogą objawiać się nietrzymaniem moczu (np. w trakcie kichania/kaszlu) oraz brakiem satysfakcji w życiu intymnym. To natomiast przekłada się na ogólną samoocenę i pewność siebie.
Ich „aktywowanie” nie wymaga specjalnych zabiegów czy długotrwałych terapii. Możemy ćwiczyć je w domu, autobusie, na spacerze (tutaj szczegółowo opisałam temat) bez względu na wiek czy wykonywany zawód. I w tym przypadków liczy się znów… systematyczność! Aktywne dno miednicy potrafi odwdzięczyć się w postaci poprawy jakości życia w wielu aspektach codzienności (w tym życia seksualnego – przeczytaj również: Seks po porodzie)! Pamiętajmy o nim każdego dnia!
Zadbaj o stan swoich emocji
Tak jak dobre emocje potrafią nas uskrzydlać i dodawać energii, tak złe uczucia, przeżycia, myśli są w stanie ciągnąć na sam dół i przekładać się nie tylko na nastrój, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Wszelkie napięcia wynikające z emocji wywołują napięcia w ciele, takie jak bóle głowy, silne migreny, bóle mięśniowe czy dysfunkcje konkretnych partii ciała. Dlatego tak istotne jest zadbanie o tę najważniejszą część nas – głowy.
Ćwiczenia oddechowe, regularne spacery, relaks, robienie czegoś tylko dla siebie (a nie wyłącznie dla wszystkich dookoła) oraz praca z emocjami to klucz do zdrowia psychicznego, które przekłada się na zdrowie fizyczne. Jedno nie istnieje bez drugiego. Pisałam o tym więcej tutaj.
I choć moje „wyzwania” dotyczą trzech konkretnych rzeczy, odnoszą się do ogólnie pojętego zdrowia i dobrego samopoczucia, którego Wam na cały ten rok i kolejne lata życzę!
Mam nadzieję, że uda nam się spotkać podczas ciekawych warsztatów, indywidualnej wizyty czy zwykłej, babskiej kawy.
Gabrysia
Przeczytaj również:
Ból krzyża po porodzie – dlaczego po narodzinach bolą mnie plecy?
Rozejście się spojenia łonowego a ból pleców