Symetria ułożeniowa u niemowląt – jak o nią zadbać?

symetria ulozeniowa u noworodka

Bardzo często to, czy nowo narodzony maluszek układa się symetrycznie zależy od tego, jak ułożony był w brzuchu mamy. Choć dla rodziców słowo „asymetria” w kontekście ich noworodka brzmi jak wyrok i przyprawia ich o palpitacje, to w większości przypadków jest czymś nieuniknionym i mieszczącym się w normach, z czym jednak można łatwo pracować. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Czym jest symetria ułożeniowa i jak o nią zadbać?

Symetria ułożeniowa – co to jest?

Symetria ułożeniowa to stan, w którym dziecko układa się symetrycznie, wykonuje różne czynności obydwiema stronami z taką samą jakością (rączkami, nóżkami). Jednak rzadko które dziecko rodzi się z symetrią. Spowodowane jest to m.in. ułożeniem w życiu płodowym (zwłaszcza w końcówce ciąży, gdy w brzuszku jest ciasno, dzieci układają się tak, aby było im wygodnie w tej małej przestrzeni). Dlatego tak często w kontekście maluszków mówi się o asymetrii ułożeniowej.

Asymetria ułożeniowa – jak ją rozpoznać?

Widzisz, że Twój kilkutygodniowy, miesięczny/dwumiesięczny maluch preferuje leżenie na wybranej stronie, chętniej kładzie główkę w prawo/lewo, jego zakres ruchu jest większy na jedną stronę? Świetnie, że zaobserwowałaś/eś pewne tendencje. Nie ma się jednak czego bać, ale warto skonsultować to z fizjoterapeutą i wspólnie popracować nad zniwelowaniem asymetrii.

Od czego zwykle zaczyna się terapię? Dlaczego tak ważna jest miednica? Na co zwrócić uwagę? Opowiadam o tym w najnowszym filmie.

Symetria ułożeniowa – film

Jeśli uważasz, że ten film może się komuś przydać, prześlij go dalej ;). Najnowsze produkcje znajdziesz na moim kanale YouTube, do którego subskrypcji wszystkich Was zachęcam! Więcej materiałów publikuję także na moim Facebooku.

Gabrysia

Polecam także: