Wczesne postępowanie po cesarskim cięciu – przewodnik dla mam po cesarce

Drogie Mamy Małych Cesarzy,

przygotowałam dla Was coś specjalnego – krótki, instruktażowy przewodnik o tym, jak postępować w pierwszych dobach po cesarskim cięciu. Mam nadzieję, że skorzystacie! Jeśli Wam się spodoba, udostępniajcie dalej. Niech idzie w świat i służy wszystkim mamom po cesarskim cięciu.

„Uruchamianie” po operacji

Już kilka godzin po porodzie możesz przystąpić do prostych ćwiczeń pobudzających krążenie oraz wzmacniających mięśnie dna miednicy.

Ćwiczenie nr 1: Zabezpiecz ranę po cięciu, trzymając ją dłońmi lub poduszką. Napnij mięśnia dna miednicy i po chwili rozluźnij. Kontroluj przy tym oddech. Napięcie – wdech, rozluźnienie – wydech. Powtarzaj kilka razy dziennie po 10 powtórzeń, z dnia na dzień zwiększając ich liczbę.

Ćwiczenie nr 2: Zacznij od kolistych ruchów dłoni w nadgarstkach oraz stóp. Stopniowo zwiększaj zakres poruszania się na łóżku. Podnieś ręce w ramionach, potem zagnij nogi w kolanach. Poruszaj nimi na boki. Odpocznij i powtórz.

Siadanie

Choć z pozoru banalna czynność, gdy jest źle wykonywana, może sprawiać nam ból i powodować rozejście się rany. Jak wykonywać ją prawidłowo?

Siadanie: Zabezpiecz ranę poduszką lub dłonią. Z pleców przekręć się na bok. Odwróć głowę i podpierając się na jednej dłoni, powoli podnieś się do pozycji siedzącej. Usiądź prosto i weź głęboki oddech. Z tej pozycji możesz również wstać.

Wstawanie

Wstać możesz z pozycji takiej jak do siedzenia, początkowo podtrzymując się na rękach ułożonych wzdłuż ciała, a następnie bez podparcia. Warto spróbować również drugiego sposobu, który prezentujemy z Iloną poniżej.

Wstawanie: Przekręć się na bok (podobnie jak do siadania). Podeprzyj się ręką, a następnie dołóż drugą. Przekręć całe ciało, aby oprzeć się na przedramionach i zgiętych w kolanach nogach. Powoli opuść jedną nogę na ziemię, cały czas podpierając się na rękach. Ściągnij także drugą nogę. Stopniowo się wyprostuj, jedną ręką podtrzymując ranę, a drugą dotykając asekuracyjnie łóżka.

Chodzenie

Jeśli opanowałaś wstawanie, możesz przystąpić do kolejnego etapu, czyli chodzenia. Początkowo może wydawać się to trudne, ale najważniejsze to postawić pierwsze kroki.

Chodzenie: Gdy poczujesz się pewnie stojąc przy łóżku, przejdź kilka kroków. Pamiętaj o przytrzymywaniu dłonią lub poduszką okolic rany. Odpocznij. Po jakimś czasie ponów trasę i staraj się za każdym kolejnym razem wydłużać spacery. W trakcie chodzenia oddychaj ustami. Zminimalizujesz ryzyko zasłabnięcia.

Kichanie i kasłanie

Kiedy kaszlemy, stymulujemy obszar brzucha wokół szwów na nacięciu, co z kolei powoduje szybsze gojenie się rany. Dobrze jest od czasu do czasu wywołać ten odruch.

Kichanie lub kasłanie: Podczas kichnięcia lub (wywołanego lub samoczynnego) kasłania, bez względu na to czy leżysz, siedzisz lub stoisz, przytrzymaj miejsce rany poduszką lub całą dłonią. Dzięki temu unikniesz rozejścia się szwów.

Ból głowy po znieczuleniu

Znieczulenie miejscowe w czasie cesarskiego cięcia polega na wstrzyknięciu leku przeciwbólowego do płynu mózgowo-rdzeniowego. U niektórych kobiet jego konsekwencją może być silny ból głowy, uniemożliwiający normalnie funkcjonowanie i utrzymujący się nawet do dwóch tygodni.

Oprócz przyjmowania leków przeciwbólowych, pomóc może masaż w okolicy czoła.

Jak go wykonać? Obiema dłońmi obejmij głowę i kolistymi ruchami, lekko przyciskając, masuj bolący obszar do momentu odczucia ulgi. Masaże może robić także mąż lub inna bliska osoba.

Pierwsza wizyta w toalecie

W jak najkrótszym czasie po wyjęciu cewnika przez położną, postaraj się pójść oddać mocz.

A gdy tylko staniesz na nogi, możesz iść pod prysznic. Uważaj, aby nie zmoczyć opatrunku. Jeśli boisz się, że możesz zasłabnąć, poproś męża lub kogoś bliskiego o bycie w pobliżu łazienki.

W pierwszych dobach po operacji mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem. Aby się ich pozbyć, pij dużo wody i często się poruszaj. W ten sposób pobudzisz perystaltykę jelit.

Połóg po cesarskim cięciu – czego unikać, na co zwracać uwagę?

Zakazane:

  • Dźwiganie fotelika z dzieckiem, wózka i innych ciężkich przedmiotów

Noszenie dziecka w foteliku nie tylko wymaga silnego napięcia mięśni brzucha i obciąża kręgosłup, ale powoduje także bardzo silne spychanie narządu rodnego w dół. Może to skutkować np. wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a nawet obniżeniem narządu rodnego.

  • Prowadzenie samochodu

Nagły ruch skrętny, który wykonujemy, gdy podczas kierowania musimy się nagle odwrócić, może pociągnąć za sobą bliznę i sprowokować ostry ból. Taka bolesna reakcja może także odwrócić naszą uwagę i spowodować niebezpieczeństwo na drodze.

Wskazane:

  • Częste odpoczywanie, unikanie intensywnych prac domowych (np. mycia okien, wieszania firanek, odkurzania itp.)
  • Umiarkowana aktywność fizyczna: ćwiczenia mięśni dna miednicy (tutaj dowiesz się, jak je wykonywać), ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, dbanie o prawidłową postawę
  • Kontrola i rehabilitacja blizny

2 Komentarze

Komentarze są niedostępne.