Kiedy rodzi się dziecko, wszystko kręci się wokół niego. Rodzina, przyjaciele – każdy chętnie odwiedza świeżo upieczonych rodziców i ich skarb. Młoda mama skupiona jest na potrzebach swojego maleństwa, niestety często zapominając przy tym o sobie. W trakcie wizyty położnej środowiskowej mówi się o karmieniu, przewijaniu, wysypkach, pępku i innych ważnych rzeczach. A co z młodą mamą i jej kondycją? Mięśnie brzucha, ustawienie miednicy, kręgosłup, blizna po cesarskim cięciu – to wszystko również trzeba sprawdzić. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas wizyta domowa fizjoterapeuty po porodzie. Dlaczego warto skorzystać z takiej opcji?
Wizyta domowa fizjoterapeuty po porodzie: postępowanie z blizną po cesarskim cięciu
Pierwszy powód, dla którego warto umówić się z fizjoterapeutą na wizytę domową to poród przez cesarskie cięcie (przy drugim punkcie powiem, że poród drogami rodnymi, chwila cierpliwości ;)). Fizjoterapeuta sprawdzi stan blizny po cięciu, zwróci uwagę na to, jak wstawać/podnosić dziecko itp. z zachowaniem ostrożności i uwagi na bliznę (sprawdź ten instruktaż). Pamiętajmy, sam wygląd nic nie znaczy. Blizna może bardzo ładnie się zagoić, a mięśnie i struktury w środku niekoniecznie. Szerzej opisałam to w tym artykule: Blizna po cesarskim cięciu – ładny wygląd to nie wszystko.
Wizyta domowa fizjoterapeuty po porodzie: ocena jakości napięcia mięśni dna miednicy
Drugim powodem, dla którego warto spotkać się z fizjoterapeutą po porodzie jest… poród drogami natury oraz poród przez cesarskie cięcie w kontekście oceny jakości napięcia mięśni dna miednicy. Ciąża i poród to bardzo wymagający czas dla tej partii mięśniowej (jeśli jeszcze ich w sobie nie odkryłaś, polecam ten tekst: Mięśnie dna miednicy – gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć?), dlatego niezwykle ważne, abyś o nie zadbała. Decydują one nie tylko o trzymaniu moczu, ale również o jakości życia intymnego. Dzięki odpowiednim wskazówkom ze strony fizjoterapeuty będziesz w stanie z nimi sama pracować.
Wizyta domowa fizjoterapeuty po porodzie: ocena rozstępu mięśni prostych brzucha
Rozciągnięty brzuszek nie zawsze chce wrócić do swojej formy przed porodem. Dla wielu kobiet to kwestia nadmiernych kilogramów, ale również rozejścia mięśni prostych brzucha. To, czy faktycznie do niego doszło, fizjoterapeuta jest w stanie ocenić po badaniu manualnym. Dzięki takiemu testowi (nie boli, nie bójcie się), możemy nie tylko stwierdzić rozejście kresy białej, lecz także zadziałać. Fizjoterapeuta pokaże nam ćwiczenia zachęcające do zmiany nawyków (wstawanie, noszenie dziecka, dźwiganie), dzięki którym będziemy w stanie poprawić jakość mięśni i wyglądu brzucha. Przeczytacie o tym więcej pod tym adresem: rozstęp mięśni prostych brzucha – rozejście się kresy białej.
Wizyta domowa fizjoterapeuty po porodzie: profilaktyka bólu kręgosłupa
Noszenie maluszka, karmienie, wstawanie, schylanie się – choć z pozoru lekkie czynności, to wykonywane regularnie, z dużą częstotliwością i do tego niepoprawnie, mogą stać się przyczyną bólu kręgosłupa i dyskomfortu. Aby tego uniknąć, fizjoterapeuta pokaże nam, jak podchodzić do nich z głową i… odpowiednią postawą. Zrobiłam dla Was kiedyś miniinstrukcję na ten temat: Jak prawidłowo nosić niemowlę, żeby nie zrujnować sobie kręgosłupa – instrukcja. Osoba odwiedzająca Was po porodzie podpowie także, jak ustawić łóżko czy przewijak na odpowiedniej wysokości, aby nie ryzykować bólem pleców. Czasem wystarczy przestawić kilka rzeczy w pokoju (np. kosz z pampersami i kosmetykami do przewijania), aby ułatwić mamie codzienne funkcjonowanie.
Wizyta domowa fizjoterapeuty po porodzie: relaks
Czy wiesz, że oprócz zrobienia „przeglądu”, fizjoterapeuta może wykonać rozluźniający masaż? 😉 Prosta rzecz, a dla niewyspanej mamy może okazać się lepsza niż wizyta w SPA. Przeczytaj, dlaczego warto pomasować się po porodzie: Masaż w trakcie porodu i po porodzie – jak sobie pomóc?
Wizyta domowa fizjoterapeuty po porodzie: dziecko
Kiedy już fizjoterapeuta sprawdzi, co z mamą, może zajrzeć również do maleństwa i ocenić, czy rozwija się prawidłowo pod względem ruchowym. W okolicach 2-3 miesięcy można sprawdzić jakość napięcia mięśniowego u niemowlęcia (Polecam: Czy moje dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe? oraz Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – czy jest się czego bać?) oraz stan bioderek.
Wizyta domowa fizjoterapeuty po porodzie – jak wygląda i kiedy się umówić?
Jak wygląda taka wizyta poporodowa? Opisałam to szczegółowo tutaj: Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty po porodzie?
Kiedy najlepiej umówić się na spotkanie z fizjoterapeutą? Przeczytasz o tym więcej tu: Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty po porodzie?
Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, czy warto skorzystać z wizyty domowej fizjoterapeuty, chętnie porozmawiam z Tobą na ten temat ;). Zapraszam do dyskusji, a tatusiów i dziadków do zadbania o ukochane kobiety!
Gabrysia