Ćwiczenia oddechowe przygotowujące do porodu

cwiczenia oddechowe porod

Drogie przyszłe Mamy,

teraz coś dla Was 😊 – ćwiczenia oddechowe przygotowujące do porodu. Oprócz tego, że jestem rehabilitantką, prowadzę również zajęcia w szkole rodzenia. Dlatego, od czasu do czasu, będę Wam przemycać informacje/ćwiczenia z pogranicza rehabilitacji, położnictwa, relaksacji, a nawet… coachingu. Ta ostatnia „działka” jest moją wielką pasją 😊.

W ogóle do swojej pracy staram się podchodzić kompleksowo. Uważam, że nie można oddzielić sfery fizycznej od tej wewnętrznej, psychicznej. Bardzo ważna jest dla mnie zatem praca z ciałem i EMOCJAMI. Wiele napięć w ciele, takich jak bóle pleców, kończyn, skurcze czy inne blokady, wynika nie tylko z uszkodzeń/nadwyrężeń mechanicznych czy złych nawyków, ale również z napięć emocjonalnych, czyli tego, co w danym czasie przeżywamy. Być może mamy bardzo stresujący okres w pracy. A może cierpimy z powodu przykrej sytuacji rodzinnej? To wszystko ma znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu.

Doskonałym przykładem dla pracy z ciałem i emocjami jest… poród  . Kiedy nasze ciało daje pierwsze znaki, że zaczyna się poród, wiele kobiet wpada w panikę, a strach przed bólem, czy w ogóle przed porodem jako czymś nieznanym, bywa wręcz paraliżujący. Oddech staje się krótszy i płytszy, reakcje na bodźce zewnętrzne bardziej nerwowe, niespokojne i nieprzewidywalne. Współpraca z położną nie wychodzi, bo każda prośba odbierana jest jako atak. A brak współpracy sprawia, że poród zaczyna zwalniać, a czasem następuje wręcz blokada. Działa schemat: złe emocje=zła praca całego ciała (zły oddech, słabsze skurcze itd.).

Jak to zmienić?

Choć poród to żywioł, którego przebiegu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, pewne czynności ułatwiające go, możemy wypracować. Np. oddech. To dzięki panowaniu nad oddechem, możemy zapanować nad resztą ciała. Dobry oddech uspokaja, rozluźnia, wyrównuje pracę całego organizmu. Zły powoduje rozdrażnienie, spięcie i blokadę. Jak nad nim pracować? Jakie ćwiczenia oddechowe wykonywać już od początku ciąży, aby przygotować się do porodu? Możecie o tym posłuchać w filmie nakręconym jakiś czas temu dla zaprzyjaźnionego portalu:

Sprawdźcie i jeśli Wam się spodoba, udostępnijcie dalej .

Pozdrawiam ciepło,
Gabrysia

2 Komentarze

Komentarze są niedostępne.