Pozycje porodowe – czy w trakcie porodu trzeba leżeć na plecach?

pozycje porodowe

To, w jakiej pozycji kobieta będzie rodzić, powinno zależeć wyłącznie od niej. Rodzenie w pozycji horyzontalnej nie ma bowiem medycznego uzasadnienia. Jakie pozycje porodowe można przyjmować, z jakich przyrządów i akcesoriów korzystać w trakcie porodu? Mam dla Was opisy i zdjęcia!

Jeśli w trakcie porodu ktoś będzie zmuszał Was do leżenia na plecach, powiedzcie, że to po pierwsze: niezgodne z prawem, po drugie: niezgodne z nauką.

  • Niezgodne z prawem, ponieważ według (zarówno obecnych, jak i tych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku) standardów opieki okołoporodowej, w II fazie porodu personel medyczny powinien zachęcać rodzącą do przyjmowania wygodnej dla niej pozycji. Standardy są określone przez Ministerstwo Zdrowia w formie rozporządzenia, a zatem są elementem obowiązującego prawa.
  • Niezgodne z nauką, ponieważ rodzenie na plecach nie ma medycznego uzasadnienia. I choć taka pozycja rodzącej jest wygodniejsza dla personelu medycznego, ponieważ m.in. ułatwia kontrolowanie przebiegu po-rodu czy wykonanie nacięcia, nie sprzyja ona jednak ani kobiecie, ani dziecku, ani fizjologicznemu porodowi.

Dlaczego?

W pozycji leżącej ciężka macica uciska naczynia krwionośne, upośledzając dopływ krwi zarówno do macicy, jak i do organizmu dziecka. Ponadto potęguje ona ból oraz spowalnia postęp akcji porodowej. Mięśnie miednicy, które w trakcie przemieszczania się dziecka przez kanał rodny powinny się rozluźnić, w wyniku leżenia z podniesionymi nogami są w ciągłym napięciu. Rodzenie w tej pozycji zwiększa również ryzyko urazów kanału rodnego i niepotrzebnego nacięcia krocza.

Pozycja wertykalna

Poruszanie się podczas porodu, stanie i opieranie się o bliską osobę czy kucanie, jest naturalne i zgodne z fizjologią porodu. Badania potwierdzają, że pozycja wertykalna zwiększa wydajność mięśni macicy, rozluźnia mięśnie krocza, łagodzi bóle pleców, skraca poród,  a także sprzyja temu, aby szyjka macicy rozwierała się szybciej. Przyjmowanie pozycji wertykalnych sprawia, że siła grawitacji pomaga dziecku schodzić dziecku  w dół, w stronę szyjki macicy. Ponadto sprzyja mu w przedostaniu się przez kanał rodny oraz zapewnia mu lepsze dotlenienie. U rodzącej, przyjmującej wygodną dla niej pozycję, łatwiej zapanować nad oddechem oraz rytmem porodu.

Przy przyjmowaniu pozycji wertykalnych pomocny jest nie tylko partner/mąż/ktoś bliski, ale też dostępne w większości sal porodowych przyrządy, takie jak drabinki, piłka gimnastyczna, worek sako, stołek porodowy i materace.

Najpopularniejsze pozycje porodowe to:

  1. na stojąco – w tej pozycji obejmujemy osobę towarzyszącą lub trzymamy się drabinek lub innego przedmiotu, który jest wyżej, stojąc na lekko ugiętych w kolanach nogach. Możemy bujać biodrami.
  2. siedzenie w klęku podpartym – rozstawiamy szeroko kolana i siadamy na piętach, a następnie pochylamy się do przodu, opierając dłonie na podłodze przy prostych rękach. Dobrze jest kołysać przy tym biodrami.
  3. pozycja kuczna – kucamy z szeroko rozstawionymi nogami, opierając się plecami o osobę towarzyszącą, stojącą za nami.  Możemy też „zawiesić” się na osobie towarzyszącej, która będzie w danej chwili podtrzymywać nas pod pachami. Możemy też kucnąć z osobą towarzyszącą naprzeciwko siebie, twarzą w twarz – osoba towarzysząca chwyta nas wtedy za nadgarstki.
  4. pozycja kolankowo-łokciowa – w pozycji czworaczej możemy położyć przedramiona na piłce, łóżku lub krześle. Wykonujemy przy tym lekkie ruchy kołowe bioder. Tylna część ciała pozostaje w górze.
  5. siedzenie okrakiem na piłce porodowej lub innym przyrządzie – siadamy w pokazanej na zdjęciu pozycji, ruszamy biodrami na boki oraz w przód/tył.
  6. leżenie na boku – leżymy na boku, podpierając się na łokciach.

pozycje porodowe zdjęcia

pozycje porodowe obrazek

A Wy, w jakiej pozycji rodziłyście?

Polecam Wam również kilka innych artykułów:

Pozdrawiam
Gabrysia

4 Komentarze

Komentarze są niedostępne.