Kinesiotaping dla kobiet w ciąży – jak działają kolorowe plastry?

kinesiotaping dla kobiet w ciąży

Wiele przyszłych mam cierpi z powodu dolegliwości bólowych. Czasem boli krzyż lub lędźwie, innym razem doskwiera odcinek krzyżowo-biodrowy, a u niektórych kobiet pojawiają się obrzęki, czy żylaki powodujące ból nóg. I choć generalnie z bólem możemy pracować na wiele sposobów, w okresie ciąży niektóre techniki są po prostu niewskazane, ponieważ mogłyby wyrządzić krzywdę mamie lub dziecku. Istnieje jednak metoda, dzięki której w sposób całkowicie bezpieczny i co najważniejsze skuteczny możemy złagodzić lub pozbyć się bólu. O jaką metodę chodzi? O kinesiotaping dla kobiet w ciąży, czyli plastrowanie dynamiczne.

Oglądając wydarzenia sportowe (lekkoatletykę, tenis, piłkę siatkową itp.), zapewne spotkałyście się z widokiem sportowca „oklejonego” kolorowymi plastrami. Oprócz zwracającego uwagę wyglądu, plastry mają działanie terapeutyczne. Ale od początku.

Kinesiotaping, nazywany także plastrowaniem dynamicznym lub z polskiego kinezjotapingiem, jest metodą terapeutyczną, polegającą na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami głównie w celu złagodzenia bólu, lecz także aby zapobiegać kontuzjom. Ich twórcą jest japoński doktor Kenzo Kase, który ujawnił światu swój „wynalazek” na początku lat 70. Plastry zyskały jednak największą popularność dopiero w latach 90.

Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Grubością i ciężarem przypominają skórę i podobnie jak ona są dość rozciągliwe, dzięki czemu nie ograniczają ruchów. Nie są nasączone żadnym lekiem, dlatego są w pełni bezpieczne dla mamy i rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Przepuszczają powietrze, są hipoalergiczne oraz wodoodporne, co pozwala na swobodną kąpiel. Po założeniu plastrów możemy nosić je od kilku dni do nawet kilku tygodni lub do momentu ich samoistnego odklejenia się od skóry.

Na czym polega kinesiotaping?

Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami. Fachowe naklejenie plastra (nie można ich sobie naklejać tak o, bez wiedzy fizjoterapeutycznej) odciąża, stabilizuje lub uwalnia bólowo zmienioną tkankę podskórną oraz mięśnie. Każde plastrowanie zweryfikowane zostaje przez odpowiedni test ruchu lub ślizgu bólowo zmienionej tkanki. Kolorowe plastry dają odczucie lekkiego rozciągania, ugniatania lub ograniczają wykonanie ruchu w zakazanym kierunku. Korygują nieprawidłowe ustawienia, np. w wadach postawy lub odciążają, np. kręgosłup w ciąży.

Kinesiotaping stosuje się na wszelkiego rodzaju bóle (pourazowe, kręgosłupa, reumatyczne, pooperacyjne), skurcze, nadwyrężenia mięśni, problemy z krążeniem, a nawet na rozstępy!

Kinesiotaping dla kobiet w ciąży

U kobiet w ciąży najczęściej występują bóle odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa, które nasilają się głównie w trzecim trymestrze ciąży, bóle stawów krzyżowo – biodrowych (szczegółowo o tym, dlaczego w ciąży bolą plecy przeczytasz tutaj), nie rzadko również bioder i kolan. Często pojawiają się także obrzęki limfatyczne nóg oraz żylaki. Dolegliwości te mogą nasilać się zwłaszcza, gdy kobieta nadmiernie przybiera na wadze lub całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej w czasie ciąży. Ich przyczyną mogą być także nabyte i nie leczone przed ciążą dysfunkcje kręgosłupa. Kobiecie skarżącej się na powyższe dolegliwości nie można podać lekarstwa, ponieważ w ciąży większość z nich jest zakazana. Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem również ma ograniczone możliwości ze względu na bezpieczeństwo dziecka. W tej sytuacji najlepszą opcją jest właśnie kinesiotaping.

kinesiotaping dla kobiet w ciąży

Jego działanie u kobiet w ciąży nie jest jakąś tam „szemraną” metodą, a potwierdzoną naukowo formą terapii. Badania autorstwa T. Senderek, S. Breitenbach, I. Hałas: „Kinesiotaping – nowe możliwości fizjoterapii kobiet w czasie ciąży”, przedstawiają jej skuteczność w terapii obrzęków kończyn dolnych i bólów kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego. Zachęcam do zgłębienia tematu ;).

Kinesiotaping dla kobiet w ciąży stosuje się głównie po to, aby wspomóc pracę mięśni brzucha. Dzięki aplikacji plastra możemy zwiększać lub zmniejszać napięcie mięśnia prostego brzucha oraz mięśni skośnych zewnętrznych, a co za tym idzie wspomóc mięśnie posturalne, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę. A kiedy dbamy o postawę, zapobiegamy bólom kręgosłupa. Oprócz tego, że wpływamy na mięśnie, działamy także bezpośrednio na skórę, co może zmniejszać ryzyko powstawania rozstępów! Nieźle, prawda? 😉


Polecam również: Rozstęp mięśni prostych brzucha – rozejście się kresy białej


Plastrowanie mięśni brzucha to jedno, natomiast drugim kierunkiem do wspomagania przez plastry są więzadła w okolicy lędźwiowo – krzyżowej (często stosuje się te dwa kierunki oddziaływania jednocześnie). Poprzez optymalny taping, w sposób symetryczny wyrównujemy napięcie mięśni odpowiadających za prawidłową postawę, zapobiegając bólom pleców. Plastrować można także okolicę stawów krzyżowo – biodrowych w celu poprawienia przepływu limfy (dzięki temu zmniejszamy obrzęki i opuchliznę, poprawiamy krążenie) oraz minimalizacji bólu podczas poruszania się.

Kinesiotaping doskonale sprawdza się również w rehabilitacji po porodzie. Poza działaniem regenerującym powłoki brzuszne oraz poprawiającym krążenie, plastry służą przy terapii blizny po cesarskim cięciu.

Najważniejszą zaletą tej terapii jest bezbolesność i bezpośrednie oddziaływanie na skórę. To właśnie te czynniki sprawiają, że kinesiotaping jest metodą całkowicie bezpieczną dla mamy oraz dziecka. Ponadto, plastrowanie jest wygodne i długotrwałe, dzięki czemu nie trzeba zgłaszać się do fizjoterapeuty codziennie.

Uwagi:

  • Ból, podrażnienia – może zdarzyć się tak, że po naklejeniu plastrów pojawiają się dolegliwości bólowe, swędzenie, podrażnienia. W takich sytuacjach, bezzwłocznie ściągamy plaster, aby nie zwiększać nieprzyjemnych dolegliwości.
  • Kolor – czy kolor ma znaczenie? To często zadawane pytanie ;). Dla kobiet kolor zawsze ma znaczenie ;). Ale tutaj jest ono czysto estetyczne. W terapii nie ma ŻADNEJ różnicy ;).

Mam nadzieję, że ten artykuł Cię zainspirował albo pomógł podjąć decyzję o wizycie u fizjoterapeuty! Zapraszam również do mojego gabinetu, chętnie Cię poobklejam ;).

Pozdrawiam ciepło
Gabrysia

 

5 Komentarzy

  • Dzień Dobry, czy pomogłaby mi Pani dotrzeć do przytoczonego artykułu: ,,Kinesiotaping – nowe możliwości fizjoterapii kobiet w czasie ciąży” ? Chciałabym zgłębić temat ale niestety nigdzie nie jest dostępny.

    • Dzień dobry,
      niestety w tym momencie również nie mam do niego dostępu, korzystałam z pożyczonego czasopisma. Jeśli kiedyś jeszcze trafię na to badanie, będę o Pani pamiętać ;).

  • Dzień dobry,
    czy aby stosować taping w ciąży poleca Pani udać się do specjalisty czy można to zrobić samemu? Strasznie bym chciała, bo w obecnej ciąży wyjątkowo szybko zaczynam mieć dolegliwości z kręgosłupem i chodzeniem tylko zastanawiam się od czego zacząć.
    Pozdrawiam ciepło

    • Pani Mario,
      tylko do specjalisty! Plastrując się samodzielnie, bez wiedzy medycznej, może wyrządzić sobie Pani krzywdę.
      Pozdrawiam
      Gabrysia

Komentarze są niedostępne.