Pionizacja po porodzie – czyli jak wstać, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

pionizacja po porodzie

Jak powinna wyglądać pionizacja po porodzie? Jak poruszać się po cesarskim cięciu i nacięciu krocza? Które ruchy będą nam pomagały, a które szkodziły? Oto gotowa instrukcja dla wszystkich przyszłych mam! Dlaczego przyszłych? Bo ruchy te najlepiej ćwiczyć już przed porodem, aby wprowadzić je w nawyk.

Pionizacja po porodzie

Pionizacja to niezwykle ważny element okresu tuż po narodzinach dziecka. Dla jednych mam może wydawać się sprawą błahą, dla innych olbrzymim wysiłkiem, naznaczonym bólem i dyskomfortem. Bez względu na to, czy rodziłyście przez cesarskie cięcie czy drogami natury, warto zwrócić uwagę na to, jak poruszacie się tuż po porodzie.

Dziewczyny po cesarkach powinny ze szczególną uwagą obchodzić się z blizną. Tak samo mamy po nacięciu krocza. To istotne dla dna miednicy, brzucha i kręgosłupa oraz dla samego komfortu tuż po kilku, a często kilkunastu godzinach wysiłku, jakim jest poród.

Jakiś czas temu przygotowałyśmy z Iloną poradnik na temat wczesnego postępowania po cesarskim cięciu, w którym poruszałyśmy kwestię pionizacji – przeczytasz go w tym miejscu. 

Teraz chciałam pokazać Wam to w praktyce – krok po kroku, dzięki czemu możecie już w trakcie ciąży przećwiczyć sekwencję ruchów, przydatnych w połogu.

Zachęcam Was do śledzenia kanału Mamy Rehabilitantki na YouTube – będą łączyć teraz dwie formy – teksty na blogu i filmy na vlogu, żeby ułatwić Wam dostęp do informacji.

Tematy związane z porodem, które również mogą się Wam przydać:

Jak przetrwać połóg?

Pozycje porodowe – czy w trakcie porodu trzeba leżeć na plecach?

Piłka na porodówce, czyli jak wykorzystać piłkę gimnastyczną przy porodzie?

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty po porodzie?

Wczesna rehabilitacja po porodzie, czyli najlepszy prezent dla młodej mamy

Blizna po cesarskim cięciu – ładny wygląd to nie wszystko

Jeśli podoba Wam się moja praca, udostępniajcie ją dalej!

Dziękuję,

Gabrysia